Kdy navštívit psychoterapeuta

Jsou různé situace, ve kterých nás napadne, že bychom potřebovali vyhledat pomoc odborníka. Může jít o aktuální krizi – partner přijde s tím, že se chystá nás opustit, děti se odstěhovali z domu a mi se s tím nemůžeme vyrovnat, v práci jsme dostali výpověď a jsme bezradní jak dál, v dopravním prostředku se nám udělalo špatně – cítíme velkou úzkost, bušení srdce, nemůžeme spát…

Některé starosti jsou velmi aktuální a zde budeme hledat dobrého psychoterapeuta, který se nás může ujmout co nejdříve. V tomto případě máme prakticky dvě možnosti – obrátíme se na krizové centrum v okolí našeho bydliště nebo se objednáme na placenou konzultaci.

Krizové centrum je snadno dostupné „z ulice“, není třeba se objednávat, většinou ale nevíte, ke komu se dostanete, kdo má zrovna dnes službu. Placená psychoterapie obvykle nabízí rychlejší objednací termíny a můžete si vybrat konkrétního psychoterapeuta – na doporučení, z recenzí na internetu, podle profilu na webových stránkách. Psychoterapie hrazená pojišťovnou jistě také existuje, ale je vhodná spíše pro dlouhodobé potíže a pokud nám nevadí, že budeme delší dobu čekat na první konzultaci (někdy v řádu několika měsíců).

Dobrý psychoterapeut nám pomůže zejména tehdy, pokud alespoň trochu věříme, že jsme v dobrých rukou a pokud se k tomuto kroku alespoň částečně rozhodneme sami.