Psychoterapie jako léčba duševních poruch

Nemocné bývá nejen tělo, ale i duše. Psychické poruchy a onemocnění nejsou mezi lidmi nijak vzácným jevem, psychologové a psychiatři vypracovali podrobně jejich klasifikaci k pojmenování, diagnostické nástroje k přesnému rozpoznání a spolu s psychoterapeuty pak metody a postupy k léčbě.

Dobrá psychoterapie je účinným a velmi důležitým nástrojem k opětovnému získání duševního zdraví. Nejčastěji psychoterapie léčí klienty s nadměrným prožíváním úzkosti a strachu v situacích, které je dříve z rovnováhy nevyváděli. Také léčí klienty s depresivními náladami a stavy, kterým sami nemocní nerozumí, nevědí, odkud se berou, co je způsobuje. Psychoterapie také pomáhá k uzdravení lidem, které trápí dokola se vnucující myšlenky a představy (obsese), bezdůvodný strach z opuštění partnerem (chorobná žárlivost) či celkový zmatek v prožívání a vnímání reality (psychotické poruchy).

Psychoterapeut ví, že tělo a duše jsou spojené nádoby a některá onemocnění se projevují tělesnými i psychickými příznaky (psychosomatické poruchy). Při léčbě se pak dobrá psychoterapie rozhodně nebrání spolupráci s jinými odborníky a nabízí tak klientovi komplexní přístup v terapii. Příkladem mohou být poruchy příjmu potravy (mentální anorexie, bulimie, přejídání, obezita) nebo například poruchy zažívání či vysoký krevní tlak bez somatického nálezu.