Jak dlouho trvá dobrá psychoterapie

Na tuto otázku je velmi těžké odpovědět, i když se na ní pochopitelně lidé často ptají. Záleži na povaze problému, se kterým přicházíme k psychoterapeutovi, na jeho stylu práce a také na domluvě, za jakých okolností – při jakém výsledku psychoterapii ukončíme.
Pokud vyhledáme odborníka v krizové situaci – momentálně je to těžké, ale dlouhodobě vážnější problémy nemáme, pak bývá psychoterapie, zaměřená na krizovou intevenci, kratší, v řádu několika setkání s častou frekvencí. Jde o to dodat klientovi podporu, naději a plán, jak z toho ven.
Při řešení dlouhodobých vztahových potíží nebo depresivních stavů, které netrvají roky, ale spíše týdny až měsíce, jde většinou o krátkodobou až střednědobou psychoterapii. Hodně záleží na hloubce ponoru, do které se psychoterapeut s námi pustí.
Pokud máme problémy se sebou a okolím roky nebo pokud se léčíme se závažným duševním onemocněním – těžká deprese, schizofrenie, OCD, porucha osobnosti, pak půjde zřejmě o dlouhodobou psychoterapii, která se při pravidelném docházení počítá nejméně na jeden rok spolupráce. Zní to možná pro někoho strašidelně, ale pokud dlohodobé docházení na psychoterapii výrazně zlepší kvalitu života, stojí to určitě za to.